PAYLAŞ

Buhara Yüzme Havuzu

Proje aşamaları devam etmekte olup, 2019 yılında uygulamaya geçilmesi planlanmaktadır.

Selçuklu Belediyesi'nin yüzme bilmeyen çocuk kalmayacak projesi hedefi ile Buhara Mahallesi'nde ilçe ölçeğinde toplam 6.600 metrekare kapalı alana sahip, su topu müsabakalarının da yapılabileceği standartlarda Spor Kompleksi olarak tasarlanmıştır. Su sporlarının yanısıra, fitness salonu, spor seminer salonları gibi yan birimleri ile de önemli bir spor tesisi olmaya adaydır.

Proje ihtiyaç programındaki fonksiyonlar ve yönler kütlenin arsa üzerinde yönlenmesine ve kütlelerin oluşumuna referans vermiştir. Vaziyet planında kütlenin ana spor fonksiyonunu destekleyen açık spor alanları ile kentlinin de spor faaliyetlerinde kullanabileceği bir spor ve aktivite alanı oluşturma fikri hedeflenmiştir. Otopark çözümleri ise gruplar halinde okullarından servislerle gelecek kullanıcılar da düşünülerek ziyaretçi otoparkları, servis otoparkları, idari personel otoparkları ve açık spor alanı kullanıcıları için otoparklar şeklinde çözülmüştür.Proje alanında ayrıca bir çocuk oyun alanı ve etrafında ailelerin zaman geçirebileceği alanlar tasarlanmıştır.

Proje ihtiyaç programı 3 ana önemli fonksiyon grubundan oluşmaktadır. Kütlelerin ve yapısal formun ortaya çıkışında da bu işlevler belirleyici rol üstlenmiştir. Ana fonksiyon; proje konusunu oluşturan yüzme havuzunu, 2. nemli fonksiyon idari birimleri ve 3. fonksiyon yüzme havuzu ve tesisi destekleyen kafeterya, fitness salonu,soyunma odalarını kapsamaktadır. Fonksiyonlar lineer devam eden yatay ve düşey sirkülasyonlarla birbirine bağlanmış ve fonksiyonlardaki farklılık kütle ve cephe etkileriyle tasarıma yansıtılmıştır.

Geometriye dönüşen dalga ve yüzen insan hareketlerinden yola çıkılarak kütle ve cephe ve taşıyıcı tasarımına başlanılmıştır. İnsan bedeninin taşıyıcısı iskelet ve omurganın hareketlerinden  esinlenilerek havuz kütlesinin taşıyıcı sistemi oluşturulmuştur. Ortaya çıkan cephe etkisi tekrar eden yapısına rağmen ışık ve gölge etkisiyle günün değişen saatlerinde monoton olmayan ve dinamik bir görsel şölen sunacaktır.

  • Projenin Adı : Buhara Yüzme Havuzu
  • Proje Yılı : 2018
  • Proje Tip : Sosyal & Kültürel
  • İnşaat Alanı : 6600 Metrekare
  • Projenin Yeri : KONYA - Selçuklu
  • Yapım Yılı : -
  • Tasarım Ekibi : Ahmet Berat EĞLEN, Cemil GÖNÜLALAN, Hande ÖZTÜRK, Güler Eda KOROĞLU